Czarci młyn

Na terenie Czerniawy-Zdrój, dzielnicy Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. 

Czarci młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały układ jest zmechanizowany).

Niezwykłość obiektu tkwi w tym, że jest jedną z niewielu budowli w tym stylu, znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Wewnątrz budynku znajduje się ponadto skansen chleba, w którym zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba - oczywiście przy wykorzystaniu starego, stuletniego pieca. Z kolei w sali historycznej mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy mechanizmów elektrycznych.

Czarci młyn czynny jest od środy do niedzieli, w godzinach: 10.00 - 18.00 

Zwiedzanie młyna z młynarzem odbywa się co pół godziny. 

Czarci Młyn jest zamknięty w 3 dni w roku: 1.11, 24.12 oraz 25.12.

Dodaj opinię

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.

Czarci młyn adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Czarci młyn, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Czarci młyn.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Czarci młyn - telefon: +48757845325
  • Ulica
    Lwówecka 5
    Czarci młyn mieści się przy ulicy Lwówecka 5 w Świeradowie-Zdroju
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Czarci młyn opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij