Mirska wieża widokowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowa wieża ciśnień z drugiej połowy XIX wieku, która swoją podstawową rolę spełniała aż do końca lat ‘70 kolejnego stulecia. W 2013 roku niszczejący obiekt poddano gruntownej renowacji, by mógł służyć turystom - o potencjale i panoramach rozciągających się z tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w projekt “Zobaczyć krajobraz - dotknąć przeszłość” zaangażowała się nie tylko gmina, ale też władze Świeradowa-Zdroju, Jeleniej Góry, Kowar oraz Janowic Wielkich.

Wieża ma 37,5 metra wysokości, u jej szczytu ustawiono specjalne platformy z czterema lunetami. Można dostrzec m.in. Tłoczynę, Stóg Izerski czy Smrek. Wchodząc po schodach można wyjrzeć przez łącznie 22 okna oraz obejrzeć pozostałości po potężnym zbiorniku i wodnych instalacjach. W planach rozwoju znajdowały się jeszcze m.in. otwarcie sklepiku z pamiątkami i utworzenie galerii malarskiej.

Konstrukcję wzniesiono w latach 1887-90 z kamieni bazaltowych i cegieł, pracami kierował budowlany mistrz Mirska, niejaki Jäkel. Nowa wieża ciśnień była niezbędna, gdyż doszło do zanieczyszczenia wykorzystywanych do tej pory ujęć wody pitnej.

Wejście do wieży możliwe jest przez cały rok, w godzinach 10 do 18.

Mini przewodnik

Doskonałe miejsce do podziwiania wspaniałych pejzaży Gór Izerskich i Łużyc. Pierwotnie była to wieża ciśnień, wybudowana w latach 1887-90 dla poprawienia dostępności czystej wody pitnej. Tak działała do lat ‘70 XX w., przystosowanie do celów turystycznych nastąpiło w 2013 r. Mirska wieża widokowa ma 37,5 m wysokości, 22 okna i taras wyposażony w 4 lunety.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja