Smrek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najwyższy szczyt (1124 m n.p.m.) po czeskiej stronie Gór Izerskich - czyli wypadałoby raczej napisać “Jizerskych Hor”. Niezależnie od przyjętej pisowni, turystów wypoczywających w Świeradowie i wybierających się na położony właściwie na państwowej granicy Smrek, najbardziej zainteresuje… Stóg Izerski.

Po prostu w drodze z miasta na Smrek właściwie nie sposób ominąć tej bliźniaczej góry. Chyba, że ktoś ma ochotę na dłuuuuugie krążenie górskich szlakach. W każdym razie najprostsza trasa na Smrek wiedzie obok schroniska na Stogu Izerskim i do tego newralgicznego punktu można dotrzeć ze Świeradowa na przynajmniej 4 sposoby: kolejką gondolową bądź jednym z trzech wariantów szlaków: zielonym przez Czerniawę-Zdrój, bezpośrednim czerwonym lub niebieskim przez Polanę Izerską. Przejście ze Stogu Izerskiego na Smrek to ok. 3-kilometrowy, niespełna godzinny spacer.

Warto się tu wybrać choćby z uwagi na wspaniałe widoki - podziwianie izerskich panoram znacznie ułatwia 20-metrowa wieża z tarasami na dwóch poziomach. Wstęp bez żadnych opłat. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych widoczność sięga 150 kilometrów. W pomieszczeniu u jej podstawy przygotowano małą wystawę o historii tego miejsca i księgę pamiątkową. Pierwszą, drewnianą wieżę na Smreku wybudowano już w 1892 roku, tę współczesną do użytku oddano w 2003 r. Wierna rekonstrukcja oryginału stoi w praskim ogrodzie zoologicznym. W pobliżu szczytu znajduje się również obelisk poświęcony pamięci Theodora Körnera - bajkopisarza i poety, jednego z najlepszych twórców niemieckiego romantyzmu.

Według dawnych opowieści, góra Smrek swoją nazwę zawdzięcza potężnemu, samotnemu świerkowi, który przez wiele lat rósł na jego wierzchołku. Po kilkuset latach drzewo złamało się w trakcie wyjątkowo gwałtownej burzy.

Mini przewodnik

Jeden z najwyższych szczytów w Górach Izerskich, a po czeskiej stronie granicy - najwyższy. Smrek, nazwany tak od rosnącego niegdyś na wierzchołku potężnego świerku, sięga 1124 m n.p.m. Dzięki 20-metrowej wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Widoczność w odpowiednich warunkach dobija do 150 kilometrów. Przejście ze Stogu Izerskiego na Smreka zajmuje ok. 1h.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja