Szlak dziejów Świeradowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Krótka, przyjemna i pełna symboliki trasa spacerowa, dzięki której w niecałe 10 minut można poznać kilka ciekawostek z historiiŚwieradowa-Zdroju. Na chodniku dla pieszych przy ulicy Wyszyńskiego na początku 2014 roku umieszczono 8 granitowych rozet, udekorowanych motywami z kluczowymi dla miasta i uzdrowiska obiektami oraz datami.

Cały ten szlak dziejów Świeradowa ma jakieś 550 metrów długości. Kolejne jego etapy widać już z daleka, dzięki dwukolorowym obwolutom z kostki brukowej otaczającym okrągłe bloki (o średnicy ok. metra) z płaskorzeźbami autorstwa Macieja Wolkana. Jako że nie wszystkie z nich są w pełni jasne dla przyjezdnych niezaznajomionych z historią miasta, to poniżej krótkie wyjaśnienie:

  1. Flins, XII wiek - Świeradów-Zdrój nosił niegdyś nazwę Bad-Flinsberg, zaś tajemniczy Flins jest prasłowiański bóg, którego kult wśród zamieszkujących te ziemie Łużyczan był kiedyś bardzo silny. Chrystianizacja postępowała jednak nieubłaganie, a według legend prześladowani wyznawcy Flinsa ukryli złoty posążek swojego bóstwa gdzieś w jaskini pod górą Biały Lwiniec.
  2. Karczma Czyścisakwa, 1524 - pierwsza udokumentowana wzmianka o Świeradowie pochodzi z I połowy XVIw., wtedy miejscowość funkcjonowała pod nazwą “Fegebeutel”. To miano zawdzięczała popularnej karczmie, która cieszyła się reputacją “miejsca, w którym wyczyszczą twoją sakwę” z ostatniego grosza.
  3. Święte Źródło, 1572 - ukazuje się praca śląskiego lekarza Leonarda Thurneyssera, opisująca niezwykłe właściwości miejscowych wód mineralnych. Uczony użył nawet określenia “heiligen Brunnen”, czyli właśnie “Święte Źródła”.
  4. Skójka Perłorodna, XVI-XX wiek - gatunek małży, który swego czasu zapewniał mieszkającym nad Kwisą i jej dopływami całkiem pokaźne dochody. Perły - białe, różowawe, a nawet brązowe i czarne - trafiały nawet na dwór cesarski. Były też składnikiem “aqua perlaty”, rzekomo cudownego leku na wszelkie choroby. Liczba tych mięczaków spadała gwałtownie - królewski poławiacz pereł splajtował już w XVIII stuleciu - aż w I połowie XXw. perłoródki całkowicie zniknęły z Sudetów.
  5. Stary Dom Źródlany, 1768 - przełomowy moment w dziejach uzdrowiska. Wtedy to znacznie poprawiono obudowę przy górnym źródle, wzniesiono też pierwszy miejski dom, który miał gościć kuracjuszy.
  6. Kolej Izerska, 1909 - do położonej w Izerach sielskiej enklawy dociera wreszcie przemysł i postęp. By pociągi mogły kursować na linii Świeradów - Mirsk, konieczne było m.in. zbudowanie mostu nad Kwisą i wykucie skalnych półek na Grzbiecie Kamienieckim.
  7. Wody Radoczynne, 1933 - Paul Schmidt publikuje naukową prezentację dowodzącą obecności promieniotwórczego radonu (nie mylić z radem) w odkrytych w Świeradowie źródłach i postuluje budowę zakładu kąpieli radoczynnych. A wszystko zaczęło się od tego, że leżące w wodzie ciało martwej żaby bardzo długo nie uległo rozkładowi.
  8. Kolej Gondolowa, 2008 - symbol nowej ery, w której to Świeradów ma stać się prężnie działającym kurortem dla miłośników sportu w ogóle, nie tylko narciarstwa. Nowoczesny wyciąg na Stóg Izerski pracuje przez okrągły rok, a bardzo chętnie korzystają z niego także rowerzyści i wybierający się dalej w góry piechurzy.

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja