Zamek Czocha

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Znany z wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, niedoszły “polski Hogwart”, wybrany w 2012 roku przez czytelników popularnego pisma podróżniczego do grona Siedmiu Nowych Cudów Polski. Malowniczy, obrosły legendami i owiany tajemnicami zamek Czocha nad Jeziorem Leśniańskim niewątpliwie cieszy się ogromną popularnością.

Czy zasłużoną, to już kwestia wśród turystów kontrowersyjna. Zabytek udostępniany jest do zwiedzania, spore wrażenie robią zachowane tajne przejścia, jednak ekspozycje historyczne w rodzaju “Historii według Czechów” nie są zbyt liczne. Sporą część Czochy zajmują pokoje i apartamenty dla hotelowych gości. Na wrażenia ze zwiedzania odczuwalny wpływ ma również fakt, że z oryginalnego wyposażenia nie ostało się niemal nic. A to za sprawą okołowojennych grabieży.

Kolejną, osobno biletowaną atrakcją jest multimedialna sala tortur, która dzięki tematyce, wystawionym przedmiotom i otoczce buduje mroczny nastrój. Do tego na zamku regularnie organizowane są także rozmaite wydarzenia i imprezy w historycznych klimatach, takie jak choćby Śląski Turniej Rycerski.

Zamek Czocha wybudowano ok. połowy XIII wieku, za panowania Wacławów z dynastii Przemyślidów. Przez stulecia zmieniali się jego właściciele - aż do początku XXw. właściwie niezmiennie były to znamienite, arystokratyczne rody, wywodzące się od znaczących w średniowieczu rycerzy: von Dohnowie, von Nostitzowie czy von Verchtritzowie. W 1909 r. zamek zakupił Ernest Gütschow, producent cygar z Drezna. Na jego zlecenie berliński architekt Bodo Eberhardt dokonał wielkiej przebudowy zamku.

Cennik

Wejściówki na zwiedzanie:

  • normalne 15-27 zł
  • ulgowe 8-16 zł
Mini przewodnik

Jeden z najsłynniejszych zabytków Dolnego Śląska, łączący funkcje muzealno-kulturowe z działalnością hotelową. Zamek Czocha, wokół którego skutecznie buduje się atmosferę tajemniczości, powstał w XIIIw. Ostatniej wielkiej modernizacji dokonano na początku XXw. Turyści mogą tutaj zwiedzić dziedziniec, część zamkowych wnętrz (niektóre z wystawami) i salę tortur.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja