Frankfurckie Skały

Efektowna formacja na południowych zboczach Sępiej Góry (828 m n.p.m.), stanowiąca równocześnie doskonały punkt widokowy na Grzbiet Wysoki Gór Izerskich oraz “wiejską” część Świeradowa-Zdroju, gdzie zachowało się parę ładnych domów przysłupowych.

Do Frankfurckich Skał nie prowadzi niestety żaden z oficjalnych szlaków turystycznych. Istnieją dwa sposoby dotarcia do nich: najpierw spacerować wzdłuż ul. Nadbrzeżnej, na wysokości aquaparku skręcić w Wilczą lub Kruczą, a następnie podążać dalej ścieżką do lasu. Można też podążać wzdłuż dawnej linii kolejowej - od opuszczonego dworca w kierunku wschodnim - i odnaleźć dawną drogę leśną. Warto wspomnieć, że nieco wyżej znajduje się kolejna piękna grupa skalna, jaką są Świętojanki.

Dziś praktycznie zapomniany zakątek, przed II Wojną Światową był niezwykle popularnym miejscem wśród górskich wędrowców i uzdrowiskowych spacerowiczów. Wspomnianą wcześniej leśną drogę do skałek wytyczyła świeradowska grupa terenowa “Riesengebirgverein”, bardzo wspierana przez kolegów z Frankfurtu - i stąd nazwa.

Na Frankfurckich Skałach do dziś zachowały się stalowe pozostałości po tarasie widokowym oraz spory kamień z wyrytą strzałką. Jest do dawne oznaczenie “Drogi Maxa Kratzera”, szlaku noszącego imię cenionego pisarza, jednego z pionierów naturalizmu w niemieckiej literaturze.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Wspaniały, choć niemal zupełnie zapomniany zakątek na południowym stoku Sępiej Góry (828 m). Frankfurckie Skały to przede wszystkim niezły punkt widokowy na domy przysłupowe Świeradowa oraz Grzbiet Wysoki Izerów. Same głazy też robią pozytywne wrażenie. Nie prowadzi tutaj żaden oficjalny szlak, ale dawna leśna Droga Maxa Kratzera jeszcze nie zniknęła całkowicie.

Frankfurckie Skały adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Frankfurckie Skały, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Frankfurckie Skały.
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Frankfurckie Skały opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij