Jezioro Złotnickie

Niezwykle malownicze jezioro zaporowe nieopodal Gryfowa Śląskiego, powstałe w efekcie wybudowania kolejnej na Kwisie tamy. Akwen o powierzchni 125 ha i pojemności powyżej dwunastu i pół miliona metrów sześciennych pełni szereg praktycznych funkcji: od retencyjnej, przez wytwarzanie energii elektrycznej, aż po ośrodek sportów wodnych.

Spiętrzenie rzecznych wód ciągnie się przez blisko 8,5 kilometra. Przy podłużnych brzegach Jeziora Złotnickiego funkcjonuje całkiem pokaźna liczba małych przystani i wypożyczalni sprzętu: kajaków, rowerów wodnych i innych “jednostek pływających”. Podobno odcinek rzeki za zaporą do Jeziora Leśniańskiego to istny wędkarski raj. Sama tama także zasługuje na chwilę uwagi.

Jej budowa ruszyła w kwietniu 1919 roku. Inwestycję po wielu typowo powojennych perturbacjach - braki materiałów budowlanych, protesty słabo opłacanych robotników, niedostępność inżynierów najwyższej klasy - ukończono w 1924 r., wydając na ten cel ponad 2 miliony niemieckich marek w złocie. Złotnicka zapora ma 36 metrów wysokości, co czyni z niej niezły punkt widokowy. Korona konstrukcji ma 168 m długości. Elektrownia u podnóża tamy dysponuje turbinami i mocy 4,42 MW. Wyposażenie jest w znacznej mierze oryginalne.

W pobliżu znajduje się również niezwykła rzeźba czuwającego lwa - prawdopodobnie pochodząca z 1822 r. i pierwotnie usytuowana na Starościńskich Skałach.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Zbiornik zaporowy na Kwisie, spiętrzający rzeczne wody na ponad 8-kilometrowym odcinku. Powierzchnia ok. 125 ha pozwala na rekreacyjne uprawianie sportów wodnych, np. wędkarstwa. Okazała tama, dzięki której powstało Jezioro Złotnickie, została wybudowana w 1924 r. U jej stóp wciąż działa elektrownia wodna, można też dostrzec XIX-wieczną rzeźbę czuwającego lwa.

Jezioro Złotnickie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jezioro Złotnickie, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jezioro Złotnickie.
  • 59-820 Leśna
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jezioro Złotnickie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij