Kopalnia Św. Jan

Jedna z najstarszych udostępnionych do zwiedzania kopalni w Polsce - wydobycie rud cyny (kasyterytów), kobaltu oraz miedzi w “Świętym Janie” ruszyło w 1576 roku i z kilkoma przerwami trwało przez 240 kolejnych lat. Później jeszcze wielokrotnie prowadzono poszukiwania złóż, m.in. srebra i uranu. Podziemna trasa turystyczna, pełna interesujących pozostałości po ręcznym wydobyciu, ma ok. 350 metrów długości. Dodatkowo utworzono salę muzealną z szeregiem górniczych eksponatów i tablicami dydaktycznymi.

Kopalnia Święty Jan stanowi pierwszy etap tematycznej ścieżki dydaktyczno-turystycznej “Śladami dawnego górnictwa kruszców”. Cała trasa składa się z 13 różnych stanowisk, póki co w zdecydowanej większości naziemnych, połączonych 8-kilometrowym szlakiem. Na północnych zboczach grzbietu Kamienieckiego turyści mogą zajrzeć do wlotu kilku dawnych sztolni, m.in. “Gierczyna” ,”Psiego Grzbietu”, “Fryderyka Wilhelma”, “Świętej Anny-Marii” czy “Bogatej Nadziei”. Przewidziano również 3 punkty widokowe.

Przystosowanie kopalni do celów turystycznych zakończyło się w lipcu 2013 r., obiekt udostępniany jest sezonowo, od początku maja do końca października. Początkowo możliwe było bezpłatne zwiedzanie wąskich, krętych i ciasnych korytarzy, jednak ten stan rzeczy może w przyszłości - ale i nie musi - ulec zmianie. Szczegółowych informacji udziela mirskie centrum informacji turystycznej. Jako że do podziemi można wejść tylko z przewodnikiem, w grupie liczącej 10-15 osób, zarządca zaleca wcześniejszy kontakt.

Minimalny dopuszczalny wiek to 10 lat. Należy pamiętać o wygodnym obuwiu i ciepłej odzieży - takiej, której nie będzie szkoda zniszczyć. Typowe dla takich kopalni osady mogą się okazać niemożliwe do wyprania.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Kawał historii regionu i bodaj najstarsza spośród udostępnionych dla turystów kopalnia w całej Polsce. Wydobycie rud cyny - a z czasem również kobaltu, miedzi czy srebra - zaczęło się już w 1576 r. W sztolniach “Świętego Jana” przygotowano 350-metrową trasę turystyczną i salę muzealną. Kopalnia to część szlaku edukacyjnego “Śladami dawnego górnictwa kruszców”.

Kopalnia Św. Jan adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopalnia Św. Jan, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopalnia Św. Jan.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopalnia Św. Jan opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij