Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Zabytek sakralny, wybudowany pomiędzy 1928 a 1937 rokiem. Od początku korzysta z niego wspólnota rzymsko-katolicka. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to prosta w formie, jednonawowa konstrukcja w kształcie prostokąta, wzniesiona z cegieł i kamieni.

Główne wejście usytuowane jest u podstawy wieży, we wschodniej części świątyni. Dzwonnica ma 18 metrów wysokości, wieńczy ją pokryta dachówką kopułka, u szczytu zakończona stalową kulą z krzyżem. W 1990 roku znacznie powiększono prezbiterium, wykonano także połączenie kościoła z salką katechetyczną i plebanią. Niewątpliwie dla wiernych to wygodniejsze rozwiązania, jednak modernizacja wiązała się z nieodwołalną utratą skromnych, lecz pięknych dekoracji naściennych.

Za to w bardzo dobrym stanie zachowała się spora część drewnianego, kunsztownie polichromowanego sklepienia. Za ołtarzem głównym pojawiły się barwne witraże, przedstawiające świętego Józefa z lilią oraz Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem. Zdecydowanie największą wartość zabytkową wykazuje XVIII-wieczny barokowy ołtarz, pochodzący z dawnego kościoła ewangelickiego w Świeradowie-Zdroju. Ustawiony w bocznej kaplicy, po koniecznych pracach renowacyjnych ma wrócić do głównego prezbiterium.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Sakralny zabytek z przełomu lat ‘20 i ‘30 XX wieku, wybudowany dla wiernych wyznania rzymsko-katolickiego. To kościół jednonawowy, prosty i skromny w formie, z 18-metrową wieżą. Wewnątrz świątyni szczególną uwagę zwracają barokowy ołtarz z XVIII stulecia - przeniesiony z wyburzonego po wojnie kościoła ewangelickiego - oraz drewniane polichromie na sklepieniu.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - telefon: +48757816235
  • Ulica
    Główna 8
    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego mieści się przy ulicy Główna 8 w Świeradowie-Zdroju
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij