Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim

Późnogotycki zabytek architektury sakralnej, pamiętający jeszcze drugą dekadę XVI stulecia. Trójnawowa, orientowana świątynia została wybudowana w 1512 roku. Sama parafia jest jeszcze starsza - erygowano ją już w 1201 r., jednak pierwszy kościół tej wspólnoty, wzniesiony ok. 1252 r., został doszczętnie zniszczony w trakcie wojen husyckich w pierwszej połowie XV wieku.

Kościół świętej Jadwigi wielokrotnie modernizowano, dzięki czemu budowla w piękny sposób łączy wiele różnych stylów - wystarczy wspomnieć o klasycystycznym portyku przy wejściu od strony wieży, który udekorowano barokowymi rzeźbami aniołów. Wnętrza zachwycają bogactwem kunsztownych dzieł sztuki.

Bodaj najbardziej efektownie prezentuje się renesansowa, dobudowana w 1545 r. kaplica Schaffgotschów z ozdobnym epitafium rodowym. Warto też zwrócić uwagę na barokową ambonę, manierystyczny ołtarz główny oraz organy. Wyróżnić trzeba również krzyżowe sklepienie, pokryte sgraffitowymi malowidłami.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Jeden z najwspanialszych zabytków sakralnych w okolicy. Wybudowany w 1512 r. w stylu późnogotyckim, wraz z późniejszymi przebudowami zyskiwał elementy innych stylów architektonicznych. Kościół św. Jadwigi wyróżnia się przepięknymi wnętrzami - warto przyjrzeć się bliżej zwłaszcza sgraffitowemu sklepieniu i manierystycznym epitafium rodu w kaplicy Schaffgotschów.

Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij