Mirski Kościół Zwiastowania NMP

Główna świątynia parafii utworzonej w pierwszych dniach XIV stulecia. Zabytkowy przybytek jest znacznie młodszy, wzniesiono go w latach 1562-67 - kilkadziesiąt lat po tym, jak pierwszy kościół tej wspólnoty spłonął.

Oryginalnie orientowana, trójnawowa budowla z kamienia łamanego miała późnogotycki charakter, późniejsze przeróbki zmieniły architektoniczny styl na bardziej renesansowy. Jednymi z najstarszych zachowanych elementów są portale nad wejściami, nad jednym z nich wyryto datą rozpoczęcia prac. Na zewnątrz warto zwrócić jeszcze uwagę na dwie barokowe rzeźby, przedstawiające św. Floriana i św. Jana Nepomucena, ufundowane w I połowie XVIII wieku przez J.A. Schaffgotscha.

Wnętrze i zdobienia mirskiego kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w przeważającej części ma barokowy charakter, jednak nie brakuje w nim odmiennych akcentów. Dominujący trend reprezentują m.in. szczodrze udekorowane figurami i obrazami ołtarze czy pełna płaskorzeźb ambona. Znajdują się tutaj również klasycystyczna chrzcielnica i renesansowa, pochodząca z 1580 r. skrzynia na ofiary. Szczególną wartość prezentuje XV-wieczna, gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wykonana z drewna.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Interesujący zabytek z II połowy XVI wieku, pierwotnie utrzymany w gotyckim stylu. Z czasem i kolejnymi renowacjami w budowli zaczęły przeważać renesansowe oraz barokowe elementy. We wnętrzu kościoła Zwiastowania NMP w Mirsku warto skupić swoją uwagę na zdobionych ołtarzach, skrzyni jałmużnej z 1580 r. i przede wszystkim rzeźbie Madonny z Dzieciątkiem z XV w.

Mirski Kościół Zwiastowania NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Mirski Kościół Zwiastowania NMP, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Mirski Kościół Zwiastowania NMP.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Mirski Kościół Zwiastowania NMP - telefon: +48757834570
  • Telefon 2 +48 757 817 624
  • Ulica
    Kościelna 12
    Mirski Kościół Zwiastowania NMP mieści się przy ulicy Kościelna 12 w Świeradowie-Zdroju
  • 59-630 Mirsk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Mirski Kościół Zwiastowania NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij