Lubańskie Muzeum Regionalne

Placówka dysponująca imponującą kolekcją rozmaitych przedmiotów związanych z dziejami Dolnego Śląska i samego Lubania. Początkowo było to Muzeum Osadnictwa Wojskowego, prezentujące kwestię tzw. Ziem Odzyskanych i przesiedleń ze ściśle określonej, oficjalnej perspektywy żołnierza.

Z czasem muzeum stało się swoistym centrum nauki i kultury, gdzie przedstawianie różnych rozdziałów historii łączy się z działalnością w zakresie sztuk pięknych oraz edukacji. Systematycznie organizowane są rozmaite prezentacje, wernisaże, wystawy czasowe, lekcje muzealne, projekcje filmowe czy koncerty.

Ekspozycje umieszczono w dwóch zabytkach Lubania, oddalonych od siebie o niespełna 200 metrów: w ratuszu z pierwszej połowy XVI wieku oraz średniowiecznej Wieży Brackiej. 45-metrowa, kamienna konstrukcja była niegdyś najważniejszym punktem obronnym miejskich murów, broniącym dostępu do głównej bramy. W magistracie prezentowane są przede wszystkim zbiory z działów archeologii - w tym cenne eksponaty ze Świeradowa-Zdroju - i malarstwa. Godną wzmianki ciekawostką są tzw. tabliczki znamionowe, pochodzące z remontowanych w tutejszych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego wagonach z całej Europy. Z kolei w wieży dominują barwne, przyjmujące zaskakujące i efektowne formy minerały. To unikalna w skali kraju wystawa mineralogiczna, wszystkie barwne kamienie pochodzą wyłącznie z Sudetów Zachodnich - sporo z okolic uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

Chlubą instytucji jest potężny Księgozbiór Biblioteki Muzeum Regionalnego, złożony z ponad 2 tysięcy pozycji. Placówka przeprowadza również kompleksowe badania archeologiczne, co regularnie skutkuje odkrywaniem nowych, interesujących rzeczy.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Ceny wejściówek na do oddziału w Ratuszu:

 • normalne 3 zł
 • ulgowe 2 zł
 • grupowe 1 zł od osoby
 • rodzinne (maksymalnie 6 osób) 8 zł

Ceny wejściówek do Działu Mineralogii w Wieży Brackiej

 • normalne 3 zł
 • ulgowe 2 zł
 • grupowe 1 zł od osoby
 • rodzinne (maksymalnie 6 osób) 8 zł

W każdą sobotę wstęp do obu oddziałów jest darmowy.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Dawne Muzeum Osadnictwa Wojskowego, które z czasem przekształcono w centrum historii i kultury z prawdziwego zdarzenia. Zbiory rozrosły się do imponujących rozmiarów, sam księgozbiór liczy ponad 2000 pozycji. Bardzo bogate są także kolekcje obrazów, minerałów oraz archeologicznych skarbów. Wystawy stałe muzeum urządzono w ratuszu i pobliskiej Wieży Brackiej.

Lubańskie Muzeum Regionalne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Lubańskie Muzeum Regionalne, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Lubańskie Muzeum Regionalne.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Lubańskie Muzeum Regionalne. Redakcja serwisu www.swieradow-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 2 zł
  Lubańskie Muzeum Regionalne cena biletu ulgowego: 2 zł
 • 3 zł
  Lubańskie Muzeum Regionalne cena biletu normalnego: 3 zł
 • 8 zł
  Lubańskie Muzeum Regionalne cena biletu rodzinnego: 8 zł
 • Grupowy 1 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Lubańskie Muzeum Regionalne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij