Mirska wieża widokowa

Zabytkowa wieża ciśnień z drugiej połowy XIX wieku, która swoją podstawową rolę spełniała aż do końca lat ‘70 kolejnego stulecia. W 2013 roku niszczejący obiekt poddano gruntownej renowacji, by mógł służyć turystom - o potencjale i panoramach rozciągających się z tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w projekt “Zobaczyć krajobraz - dotknąć przeszłość” zaangażowała się nie tylko gmina, ale też władze Świeradowa-Zdroju, Jeleniej Góry, Kowar oraz Janowic Wielkich.

Wieża ma 37,5 metra wysokości, u jej szczytu ustawiono specjalne platformy z czterema lunetami. Można dostrzec m.in. Tłoczynę, Stóg Izerski czy Smrek. Wchodząc po schodach można wyjrzeć przez łącznie 22 okna oraz obejrzeć pozostałości po potężnym zbiorniku i wodnych instalacjach. W planach rozwoju znajdowały się jeszcze m.in. otwarcie sklepiku z pamiątkami i utworzenie galerii malarskiej.

Konstrukcję wzniesiono w latach 1887-90 z kamieni bazaltowych i cegieł, pracami kierował budowlany mistrz Mirska, niejaki Jäkel. Nowa wieża ciśnień była niezbędna, gdyż doszło do zanieczyszczenia wykorzystywanych do tej pory ujęć wody pitnej.

Wejście do wieży możliwe jest od pierwszych dni maja do końca października, jednak nie we wszystkie dni tygodnia - szczegółowy i aktualny regulamin dostępny jest w lokalnym centrum informacji turystycznej (patrz: Dane teleadresowe).

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Wejście bezpłatne (stan na koniec sezonu turystycznego 2016).

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Doskonałe miejsce do podziwiania wspaniałych pejzaży Gór Izerskich i Łużyc. Pierwotnie była to wieża ciśnień, wybudowana w latach 1887-90 dla poprawienia dostępności czystej wody pitnej. Tak działała do lat ‘70 XX w., przystosowanie do celów turystycznych nastąpiło w 2013 r. Mirska wieża widokowa ma 37,5 m wysokości, 22 okna i taras wyposażony w 4 lunety.

Mirska wieża widokowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Mirska wieża widokowa, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Mirska wieża widokowa.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Mirska wieża widokowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij