Sępia Góra

Górujący od wschodu nad Świeradowem szczyt - jeden z najwyższych w pasmie izerskiego Kamienickiego Grzbietu, stanowi zresztą jego zachodni kraniec. Sępia Góra wznosi się na 828 metrów ponad poziom morza - niektóre źródła podają wysokość 829 m.

Niezależnie od dokładności pomiarów - wierzchołek Sępiej Góry stanowi znakomity punkt widokowy na całą rozległą okolicę. Można stąd podziwiać Góry Łużyckie, Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze czy Pogórze Izerskie. Na szczyt z centrum miasta prowadzi niebieski szlak turystyczny, spacer z okolic Domu Zdrojowego nie zajmie dłużej niż półtorej godziny w jedną stronę. Na górze zbudowano stylową wiatę turystyczną, warto też przyjrzeć się bliżej kwarcowemu Białemu Kamieniowi.

Na południowych stokach Sępiej Góry, gdzie nie ma oficjalnych tras tylko leśne ścieżki, znajdują się nieco zapomniane, a przez II Wojną Światową bardzo popularne punkty widokowe na granitognejsowych formacjach skalnych. Mowa o Świętojankach oraz Frankfurckich Skałach.

Z Sępią Górą związanych jest wiele legend i opowieści - mniej lub bardziej prawdopodobnych. Od obecności prasłowiańskiego kultu i świętego gaju Ślężan, aż po miejsce ukrycia złota III Rzeszy.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Zachodni skraj pasma Kamienickiego Grzbietu, wznoszący się na ok. 828 m n.p.m. Sępia Góra zapewnia zachwycające panoramy na Izery, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Łużyckie i Karkonosze. Ze Świeradowa na szczyt prowadzi wygodny i szeroki, niebieski szlak. Sępia Góra pojawia się wielu lokalnych legendach, od czasów prasłowiańskich po II Wojnę Światową.

Sępia Góra adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sępia Góra, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sępia Góra.
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sępia Góra opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij