Smrek

Najwyższy szczyt (1124 m n.p.m.) po czeskiej stronie Gór Izerskich - czyli wypadałoby raczej napisać “Jizerskych Hor”. Niezależnie od przyjętej pisowni, turystów wypoczywających w Świeradowie i wybierających się na położony właściwie na państwowej granicy Smrek, najbardziej zainteresuje… Stóg Izerski.

Po prostu w drodze z miasta na Smrek właściwie nie sposób ominąć tej bliźniaczej góry. Chyba, że ktoś ma ochotę na dłuuuuugie krążenie górskich szlakach. W każdym razie najprostsza trasa na Smrek wiedzie obok schroniska na Stogu Izerskim i do tego newralgicznego punktu można dotrzeć ze Świeradowa na przynajmniej 4 sposoby: kolejką gondolową bądź jednym z trzech wariantów szlaków: zielonym przez Czerniawę-Zdrój, bezpośrednim czerwonym lub niebieskim przez Polanę Izerską. Przejście ze Stogu Izerskiego na Smrek to ok. 3-kilometrowy, niespełna godzinny spacer.

Warto się tu wybrać choćby z uwagi na wspaniałe widoki - podziwianie izerskich panoram znacznie ułatwia 20-metrowa wieża z tarasami na dwóch poziomach. Wstęp bez żadnych opłat. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych widoczność sięga 150 kilometrów. W pomieszczeniu u jej podstawy przygotowano małą wystawę o historii tego miejsca i księgę pamiątkową. Pierwszą, drewnianą wieżę na Smreku wybudowano już w 1892 roku, tę współczesną do użytku oddano w 2003 r. Wierna rekonstrukcja oryginału stoi w praskim ogrodzie zoologicznym. W pobliżu szczytu znajduje się również obelisk poświęcony pamięci Theodora Körnera - bajkopisarza i poety, jednego z najlepszych twórców niemieckiego romantyzmu.

Według dawnych opowieści, góra Smrek swoją nazwę zawdzięcza potężnemu, samotnemu świerkowi, który przez wiele lat rósł na jego wierzchołku. Po kilkuset latach drzewo złamało się w trakcie wyjątkowo gwałtownej burzy.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Jeden z najwyższych szczytów w Górach Izerskich, a po czeskiej stronie granicy - najwyższy. Smrek, nazwany tak od rosnącego niegdyś na wierzchołku potężnego świerku, sięga 1124 m n.p.m. Dzięki 20-metrowej wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Widoczność w odpowiednich warunkach dobija do 150 kilometrów. Przejście ze Stogu Izerskiego na Smreka zajmuje ok. 1h.

Smrek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Smrek, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Smrek.
  • 59-850 Świeradów-Zdrój / Lázně Libverda
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Smrek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij