Świętojanki

Charakterystyczna grupa skalna z granitognejsów, znajdująca się na południowo-zachodnim stoku Sępiej Góry (828m n.p.m.). Walory widokowe Świętojanek najmocniej doceniano na przełomie XIX i XX stulecia - otóż w 1900 roku skale nadano imię hrabiego Johannesa Schaffgotscha. Do dziś wyraźnie widać wyrytą z tej okazji inskrypcję.

Jeśli chodzi o pejzaże Świeradowa i izerskiego Wysokiego Grzbietu, to tutaj sprawy mają się już nieco inaczej. Drzewa zdążyły znacznie urosnąć, zasłaniając część krajobrazu. Nieopodal znajduje się inny skalny punkt widokowy - Frankfurckie Skały.

Do Świętojanek nie prowadzi żaden znakowany szlak, mimo tego dojście w te rejony nie jest przesadnie trudne. Z centrum Świeradowa należy ruszyć na wschód, biegnącymi ściśle równolegle trasami - niebieską i zieloną. Przy rozwidleniu w okolicach Baryłki należy skręcić na południe, w leśną drogę.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Niegdyś bardzo popularny, a współcześnie mało doceniany punkt widokowy, z którego można obejrzeć panoramę miasta i Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Niestety pewną część pejzażu zasłoniły już drzewa, a do Świętojanek nie wiedzie szlak, a leśna droga. Warto tu jednak przyjść, choćby dla wyrytej w skale inskrypcji z 1900 r. na cześć hr. Johannesa Schaffgotscha.

Świętojanki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Świętojanki, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Świętojanki.
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Świętojanki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij