Wieża Mon Plaisir

Wieża Mon Plaisir powstała w latach 1803-1804, dzięki ówczesnemu właścicielowi Pobiednej - Adolfowi Traugottowi von Gersdorfowi. Cechował się on wykształceniem i dobrym traktowaniem swoich poddanych. Był pasjonatem astronomii. Gdy nie mógł wędrować po górach, zmęczony chorobą postanowił wybudować wieżę. Z wieży chciał obserwować niebo i gwiazdy. Był dobrym pracodawcą, zatrudniając poddanych w czasach niedostatku. Gersdorf spędzał w wieży mnóstwo czasu i nazywał ją "Mon Plaisir" co tłumaczy się na język polski jako "Moja Przyjemność".

W roku 1850, obiekt został odrestaurowany i udostępniony turystom, którzy zwiedzali go tłumnie. Obecnie, z pięknego obserwatorium i gospody zostały tylko fragmenty murów. Warto dodać, że gmina Świeradów Zdrój czyni starania, aby ponownie odnowić wieżę i udostępnić ją do zwiedzania turystom, jako wieżę widokową. Pejzaż jaki rozpościera się z wieży ciężko opisać słowami.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Podupadająca, choć mniej lub bardziej udanie ratowana przez lokalne władze konstrukcja. Wieżę Mon Plaisir ("Moja Przyjemność") wybudował w pierwszych latach XIX stulecia A.T. von Gersdorf - arystokrata i właściciel ziemski, a prywatnie wielki miłośnik astronomii. Quasi-obserwatorium to świetny punkt widokowy nie tylko na rozgwieżdżone niebo, ale i okoliczne góry.

Wieża Mon Plaisir adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wieża Mon Plaisir, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wieża Mon Plaisir.
  • 59-850 Świeradów-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wieża Mon Plaisir opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij