Zamek Świecie

Malownicze ruiny, które już od jakiegoś czasu (1999 roku) przywracane są do stanu “turystycznej używalności” przez prywatnych właścicieli. Dopóki żmudna i kosztowna rewitalizacja XIV-wiecznego zabytku nie dobiegnie końca - mają powstać m.in. karczma i muzeum - trzeba zadowolić się oglądaniem pozostałości zamku i słuchaniem opowieści przewodnika.

Średniowieczną warownię wzniesiono najprawdopodobniej wypełniając wolę księcia Bernarda, władającego państewkiem świdnicko-jaworskim. Zamek, położony w tzw. Okręgu Kwisy, miał zapewniać właściwą ochronę szlaku handlowego, łączącego Łużyce ze Śląskiem. Twierdza posiadała m.in. pas wysokich murów, fosę, dwa dziedzińce, kaplicę i wysoką wieżę obserwacyjno-strzelniczą. Przez ponad 200 lat swoją lenną siedzibę w Świeciu miał ród Uechtritzów.

Zamek, a zwłaszcza jego część mieszkalną, wielokrotnie przebudowywano. Dość często w związku z pożarami - w 1527 r. przerobiono ją na styl renesansowy, a w pierwszej połowie XVIII stulecia wystawiono barokowy pałac. Jednak już w 1760 r. właściciele przenieśli się w inne miejsce, a zamek całkowicie opustoszał, z czasem zamieniając się cień samego siebie. Później w ruinach na krótko uruchomiono gospodę (po I Wojnie Światowej), a po 1945 r. we wschodniej części pałacu powstały mieszkania socjalne - porzucone w 1960 r.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Wstęp do odbudowywanych ruin wraz z oprowadzaniem: 5 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Intrygujący, choć będący w kiepskim stanie średniowieczny zabytek. Warownia strzegąca szlaku handlowego na Śląsk pochodzi z XIV w. Później powstały tu renesansowa rezydencja i barokowy pałac. Od 1760 r. budowla zaczęła obracać się w ruinę. W 1999 r. zamek trafił w prywatne ręce, a nowi właściciele chcą zrewitalizować zamek i urządzić w nim muzeum oraz karczmę.

Zamek Świecie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Świecie, zobacz gdzie w Świeradowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Świecie.
  • 59-820 Świecie
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Świecie. Redakcja serwisu www.swieradow-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Zamek Świecie cena biletu normalnego: 5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Świecie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij